MOLIK – Bajeczny Katalog Dziecięcy

MOLIK to innowacyjny system biblioteczny dla filii dziecięcych. Od początku zaprojektowany został z myślą o najmłodszych użytkownikach biblioteki, dla których korzystanie z „dorosłego” katalogu elektronicznego jest trudne i zniechęca do korzystania z biblioteki. MOLIK to łączy prostotę obsługi z efektywnością mechanizmu wyszukiwawczego. Całość przedstawiona jest w bajecznej scenerii, która zamienia pobyt w bibliotece we wspaniałą zabawę.

Idea

Celem systemu MOLIK jest zachęcenie dzieci do korzystania z biblioteki. Unikalny na skalę światową interfejs MOLIKA przyciąga uwagę małych czytelników z kilku powodów:

Bajeczny Katalog Dziecięcy MOLIK w prosty sposób łączy ze sobą funkcję katalogu bibliotecznego z oprogramowaniem edukacyjnym. System rozbudza i rozwija zainteresowanie książkami wśród najmłodszych, w myśl zasady – nauka przez zabawę.

Katalog

MOLIK nie ma konkurencji na rynku polskim czy międzynarodowym pod względem przyjazności dla młodego czytelnika. Jest znakomitym narzędziem, za pomocą którego można w prosty i spójny sposób skutecznie przeszukiwać i zamawiać zasoby biblioteki.

Bajeczny Katalog Dziecięcy to tak naprawdę wciąż tradycyjny katalog rzeczowy na wysokim poziomie merytorycznym i edytorskim. Systematyzuje on rodzaje  zbiorów na różnego rodzaju kategorie i podkategorie.

To co niewątpliwie wyróżnia katalog dziecięcy to oczywiście odpowiednie nazewnictwo i grafika. Jedną z najważniejszych zalet sytemu są multimedialne opisy, które sprawiają że młody czytelnik otrzymuje przyjazny w formie i treści opis bibliograficzny. Składają się one z grafiki przedstawiającej  okładkę danej pozycji, krótkiego opisu treści dzieła i głosu lektora. W momencie zakupu oprogramowanie zawiera bazę około 3000 gotowych opisów multimedialnych najpopularniejszych tytułów dziecięcych.

Wyposażenie MOLIKA w gotowe opisy umożliwia natychmiastowe wdrożenie systemu w filiach dziecięcych, bez konieczności budowania własnej bazy. Istnieje możliwość powiększania katalogu poprzez tworzenie kolejnych, nowych opisów. Bibliotekarze mogą puścić wodze fantazji podczas pisania krótkich recenzji książek.

Najmłodsi czytelnicy również mogą być włączeni w budowanie katalogu dziecięcego poprzez samodzielne tworzenie tekstów i nagrywanie ich wraz z bibliotekarzem.

Integracja

MOLIK jest w pełni samodzielnym programem, dzięki któremu można realizować zamówienia książek.

MOLIK w pełni współpracuje także z systemem PATRON. Wtedy to w nim realizowane jest przez bibliotekarza zamówienie wysyłane z katalogu dziecięcego.

Więcej na temat Bajecznego Katalogu MOLIK znajduje się tutaj.

Więcej…